Některé školy budou vypisovat i druhá kola přijímacího řízení.
Volná místa a informace o přijímacím řízení lze najít na webových stránkách odboru školství krajského úřadu
Kde konkrétně jsou nyní volná místa na středních školách v Plzeňském kraji se rychle dozvíte v aktualizovaném seznamu volných míst
----------
Na úvod tě uklidníme! Každá šlamastika má řešení. A většinou jich bývá hned několik :-) A s odstupem času se klidně může ukázat, že to "náhradní" řešení byla pro tebe daleko lepší cesta.
Co tedy dělat, když se dozvíš, že zrovna tebe na tvoji vysněnou školu nevzali?:
Po nekonečných týdnech příprav a nervů se konečně blíží rozuzlení. Dříve, než zpracuješ pocity a dojmy z přijímaček, budou tu výsledky.
Konkurence byla letos veliká!
Do 4letých a nástavbových oborů se přihlásilo celkem 89,7 tisíce uchazečů, což znamená meziroční nárůst o 11 %.
Do 8letých gymnázií podalo letos přihlášku téměř 19 tisíc uchazečů, což je nárůst o 5,5 % ve srovnání s rokem 2022. Nejvýraznější nárůst v počtu přihlášek byl zaznamenán u 6letých gymnázií, kam se letos přihlásilo ,3 tisíce uchazečů, což je o 27 % více než vloni.
Podrobnější informace o vývoji počtu přihlášek se můžeš dočíst ZDE.
Sdílej svoje pocity, úvahy, myšlenky i další plány a možnosti - s rodiči, kamarády, spolužáky...sdílená starost je přeci poloviční starost!
Inspiruj se. Nech si povyprávět, jaké překážky museli v životě překonat tvoji blízcí, kdy se setkali s neúspěchem a jak se s ním vypořádal. Objevili díky neúspěchu něco nového?
Vzpomínej. Vrať se v čase a vybav si situaci, kdy jsi něco zvládl/a a byl/a na sebe pyšný/á. Vidíš, svět není tak černý, jak by se teď mohlo zdát!
Odpočinek si nemusíš zasloužit! Zapracuj na své duševní pohodě i teď! Právě teď! Spánek, relaxace, cvičení, hudba, četba, příroda...máš tolik možností!.
Třeba tě inspirují naše tipy, které jsme sepsali v době covidu, ale hodí se i pro jiné obtížné situace - oprášit je můžeš TADY. Nebo mrkni na web Opatruj se
Pokud o školu opravdu stojíš a jsi pod čarou, určitě má smysl se odvolat. Udělej to do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. Odvolání se podává řediteli školy, který rozhodnutí o nepřijetí vydal. Lhůta tří pracovních dní je dodržena i tehdy, pokud je v poslední den lhůty odvolání podáno na poštu. V případě, že budeš odvolání posílat poštou, bude lepší poslat ho doporučeně, nejlépe i s dodejkou. Dodržení této lhůty stanovené pro podání odvolání je naprosto nezbytné, protože opožděně podané odvolání by musel ředitel školy zamítnout.
Ředitel školy může o odvolání rozhodnout sám, to znamená, že odvolání v plném rozsahu vyhoví (zruší rozhodnutí o nepřijetí a rozhodne o přijetí uchazeče). Pokud však ředitel odvolání nevyhoví, musí ho předat nadřízenému orgánu – krajskému úřadu. Krajský úřad má na rozhodnutí 30 dnů.
Výše uvedený postup týkající se odvolání se uplatní u škol zřizovaných státem, krajem nebo obcí. V případě, že se budeš chtít odvolat proti rozhodnutí soukromé střední školy, je třeba se seznámit s postupem stanoveným tou danou konkrétní školou – soukromé střední školy postupují při vyřizovaní odvolání podle vnitřního předpisu školy.
Na odvolání není formulář, podává se volnou formou, mělo by ale obsahovat minimálně tyto informace:
název a adresu školy
jméno a příjmení uchazeče
adresu, na kterou má být rozhodnutí o odvolání zasláno.
důvod odvolání uvádět nemusíte, ale můžete
Vzor odvolání si můžeš stáhnout ZDE.
Odvolání určitě zkus, za zkoušku nic nedáš:-) Pokud někdo z uchazečů, kteří se umístili lépe, nakonec nenastoupí, tak mají šanci „poskočit” právě ti, kteří se odvolají. A i když máš z testů všelijaký pocit, můžeš být nakonec překvapen/a výsledkem.
Odvolání se povedlo, ale v mezičase ses pro jistotu přihlásil/a na druhou školu, na kterou jsi složil/a přijímací zkoušky? Nic není ztraceno. Pro tyto situace platí výjimka a svůj zápisový lístek můžeš získat zpět. Kladné rozhodnutí o přijetí předlož ve škole, kam ses zapsal/a, a požádej o vrácení zápisového lístku. Bez něj tě v první škole nebudou moci zapsat.
Nevyšlo ti odvolání ani na jednu z vybraných škol? Ani teď není úplně vše ztraceno. Mnohé školy budou vypisovat i druhá kola přijímacího řízení. Volná místa a informace o přijímacím řízení lze najít na webových stránkách odboru školství krajského úřadu
Každý rok se také stává, že si to někteří úspěšní uchazeči na poslední chvíli rozmyslí a v září nakonec nenastoupí.
POZOR! Do druhého kola je třeba vyplnit novou přihlášku a doručit ji řediteli školy! Počet přihlášek ve druhém kole ale již není omezen. Školy vyhlašují termíny dalších kol podle svých možností, POZOR! na jednotlivých školách se mohou tyto termíny překrývat.
I když pro tebe nakonec dveře vysněné střední zůstanou zavřené, seber odvahu a vstup do dveří "náhradních". Nikdy totiž nevíš, kam tě ve skutečnosti zavedou.
V případě neúspěšných přijímaček zkus následující postup:
Určitě se také můžeš ozvat ředitelům svých preferovaných škol, zda jim tam na poslední chvíli nevzniklo volné místo, kam bys (už bez dalších přijímacích zkoušek) mohl/a přestoupit.
Zkus se zamyslet, jak tento "neúspěch" přetavit v příležitost. Záleží je na tobě, jak svoji situaci uvidíš a zhodnotíš. Třeba zjistíš, že ta "nechtěná" škola ti nakonec vlastně vyhovuje a zůstaneš tam :-) Nebo dostaneš šanci rozvíjet i jiné dovednosti, které pak dobře uplatníš na trhu práce: Víš třeba, že leckdy víc než nějaké znalosti jsou na trhu práce hodně žádané tzv. měkké dovednosti?
V životě a na pracovním trhu je důležité mít rozvinuté kompetence, jako je třeba kritické myšlení, spolupráce nebo komunikace, které jsou mnohem komplexnější, než jednotlivé předměty ve škole. Zkus zaměřit pozornost i na rozvoj těchto svých dovedností.
A měj na paměti: v současném rychlém světě není nic definitivního a cest, jak se dostat k vysněné profesi nebo k práci ve vysvěném oboru je mnohem více, než si možná myslíš. Volba kariéry je dnes celoživotní cesta plná zákrut a zvratů. A o úspěchu nerozhoduje počet nezdarů, ale schopnost nenechat se odradit, s nezdary se vypořádat a vytvrvat na své cestě.