Nech si poradit od odborníků
Chce to trochu odvahy a odhodlání, ale osobní návštěva kariérového poradce tě může v rozhodování hodně posunout vpřed!
Možná tě teď napadá: „Na co nějací odborníci? Vždyť já jsem přeci normální a nepotřebuju radit..."
Pokud ale sebereš odvahu a navštívíš odborníka – kariérového poradce, pravděpodobně zjistíš, co všechno jsi o sobě dosud nevěděl/a a možná budeš až překvapený/á, kolik dosud nepoznaných věcí v sobě objevíš.
Nové poznatky o sobě samém ti mohou velmi dobře posloužit mj. při plánování tvojí další studijní a profesní dráhy.Všem, kteří chtějí získat opravdu praktické a na míru šité rady týkající se jejich vzdělávací a profesní dráhy, nabízíme 3 tipy. Ani jeden z nich sice nezvládnete z pohodlí domova, ale zato budete mít záruku profesionálního přístupu, kvalitního zpracování výsledků testů i jejich interpretace. A kvalitní výsledky možná stojí za trochu té námahy, co říkáte? Pokud máte chuť jít do toho, čtěte dál:
1. Na odborníky - kariérové poradce, kteří ti velmi rádi poradí a pomohou, doporučí testy i si s tebou třeba jen popovídají narazíš v Krajském centru vzdělávání - segmentu Kariérového poradenství - je to Informačně vzdělávací středisko sídlící v Tylově ulici v Plzni. Činnost segmentu je přímo zaměřená na kariérové poradenství a jejich služby jsou pro veřejnost zcela zdarma. Vice informací najdeš přímo na webu KCV
2. Abys získal/a zaručené informace o svých schopnostech, můžeš využít třeba bezplatných služeb Pedagogicko – psychologické poradny (PPP).
- Jde o zařízení, kde budeš během 3–4 hodin kompletně odborně otestován/a. Po vyhodnocení testů (trvá několik týdnů) budeš v následném soukromém rozhovoru seznámen/a s výsledky testování a bude ti doporučen další směr vzdělávání.
- Testování v poradně však podléhá přísnějším pravidlům než pouhé „domácí“ sebepoznávání. Je proto zapotřebí, abys poprosil/a rodiče (pokud ti ještě není 18), zda by ti vyplnili souhlas s testováním. Pak už nic nebrání tomu, abys byl/a zařazen/a do některé z testovacích skupin a vyzkoušel/a si testy na vlastní kůži. Nevýhodou je, že se na vyšetření někdy čeká v řádech týdnů až měsíců, protože zájemců je mnoho a odborníků málo :-(
- Abychom ti cestu za testováním v PPP alespoň trochu usnadnili, zde ti nabízíme odkaz na stránky PPP Plzeňského kraje, kde se dozvíš podrobnější informace a můžeš si zde i stáhnout potřebné dokumenty.
3. Další možností, kam můžeš zdarma zajít na testování je Informační a poradenské středisko na Úřadu práce (IPS ÚP). Možná, že už jsi toto středisko se svojí školou navštívil/a. Pro ty z vás, kteří jste již pozapomněli, cože vám toto pracoviště může nabídnout, nebo jste tam ještě vůbec nebyli, jsou určeny následující řádky.
- Na IPS si můžeš vyplnit počítačové testy profesních zájmů. Tyto testy jsou přímo navázány na konkrétní povolání a požadované vzdělání.
- Kromě testování můžeš na IPS také shlédnout krátké videofilmy o činnostech v jednotlivých profesích nebo si můžeš nechat poradit, jaké povolání by sis mohl/a vybrat.
- Dále zde máš volně k dispozici spoustu informací o školách a oborech i o konkrétních povoláních a podmínkách pro jejich vykonávání. IPS toho však nabízí ještě víc.
- V Plzeňském kraji můžeš IPS navštívit na ÚP v Plzni, Domažlicích, Klatovech, Sušici, Rokycanech a v Tachově.
- Více informací a kontakty na pracoviště IPS v Plzeňském kraji