• Úvod
  • Rozcestník
  • Novinky
  • Odkazy
  • O projektu
  • Kontakty
  • Používání cookies
  • Telefon
  • Email
  • Přijímačky na střední 2025: informace, rady, tipy, odkazy

    Od 1. do 20. února se ti otevřou brány systému DiPSy a ty tam budeš moci zadat své TOP školy! A pak už začít promýšlet, jak se nachystat na přijímačky. Na co nezapomenout? Jaké termíny si ohlídat? A kde najít praktické informace a tipy?

    Finální rozhodnutí se blíží! Od 1. února si budeš moci v systému DiPSy vyplnit přihlášky na střední školy. Podávání přihlášek se uzavře 20.2.2025.

    Všechny podrobné informace k přijímacímu řízení najdeš na oficiálním webu prihlaskynastredni.cz

    K přijímačkám 2025 vyšel nedávno Komplexní průvodce příjímačkami (EDUin).

    Základní termíny a podmínky

    Kdy se jednotná přijímací zkouška bude konat:

    Další podrobnosti jsou přehledně na webu www.prihlaskynastredni.cz v sekci "Pro rodiče a uchazeče" - sleduj záložky v horní částí stránky:

     

     

     

     

    Jak si finálně vybrat?

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Jak se chystat na přijímačky?

    1. Začni tím, že si zkusíš starší testy. Na webu Cermatu najdeš i průvodce řešením testů a testy k procvičování. Zjistíš, jak na tom jsi, a tomu přizpůsobíš svou přípravu. Pojmenuj si typy úloh, které ti dělají potíže, a zejména na ty se zaměř.

    2. Nemusíš navštěvovat drahé doučovací kurzy. Pokud ti někdo pomůže, přípravu zvládneš doma. Rodiče, starší sourozenci, kamarádi s tebou projdou typy otázek, vysvětlí ti postup, jak je řešit, pomohou ti najít typy úloh, ve kterých jsi silný, a naopak i ty, na kterých budeš muset ještě zapracovat nebo si je při ostrém vyplňování nechávat na konec. Obrátit se můžeš i na své učitele ve škole, využít konzultační hodiny. Je normální něco nevědět a to, že se o věc aktivně zajímáš druzí jistě ocení. Pokud máš ale možnost, neboj se využít přípravy i v rámci soukromého doučování. Zvlášť pokud se hlásíš na školu, kde je silná konkurence.

    3. Naplánuj si přípravu, kolik toho chceš v jednotlivé dny stihnout. Rozděl přípravu na menší úkoly, aby se každý krok zdál zvládnutelnější (slona bys najednou také nesnědl, ale po malých částech by to už šlo ?). Snaž se každý den věnovat přípravě alespoň chvilku. Oslavit můžeš každý malý úspěch!

    4. Nauč se během testu pracovat s časem. V rychlosti si projdi celé zadání, označ si úlohy na tři kategorie – lehké, střední a těžké. Začni s těmi lehkými a těžké si nech na konec, pokud ti zbyde čas. Pokud bys to udělal naopak, zbytečně ztratíš čas.

    5. Bude důležité, aby ses naučil zvládat stres. A to zaprvé během přípravy: na webech organizací (např. Locika, SOFA, Nevypusť duši), které se zabývají duševním zdravím a cílí i na děti, najdeš inspirativní materiály. Locika má i tipy pro tebe i pro rodiče, jak tě mohou během přijímaček podpořit. Nezapomeň i dostatečně odpočívat, zdravě jíst a hýbat se. Nedostatek odpočinku, zdravé stravy a pohybu může vést k frustraci a únavě. A se stresem budeš bojovat určitě i při samotných testech. Připravoval ses, o to se můžeš opřít. Věř si.

    6. Zvaž také možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto. Nabízí je i některé základní školy nebo obce.

    7. Některé základní školy i střední školy pořádají vlastní přípravné kurzy, které nebývají tolik finančně náročné. Ověř si, jestli je nějaká škola ve tvém okolí nabízí.

    8. Fajn k procvičování jsou i aplikace. Doporučujeme si zkusit Tau od Cermatu a InspIS SETmobile od České školní inspekce, které pracují se staršími testy. Testy zkoušej nejprve bez časového limitu, klidně se věnuj i jen některým úlohám. Až později si zkus test celý a na čas.

    9. S kamarády můžete zkusit i společnou přípravu. To může být nejen efektivní, ale i zábavné.

     

     

     

    Datum: 23.01.2025 13:01:03